26
sty

Zakładamy sklep, rejestracja, formy podatku, koszty

Zakładamy sklep z luksusową odzieżą używaną krok po kroku.

Każdą nowo otwieraną działalność należy przeanalizować i zrobić biznes plan, policzyć koszty i wydatki oraz zyski które ona nam przyniesie .Należy postępować racjonalnie i dokładnie przeanalizować swoje możliwości, nie kierować się emocjami tylko matematyką. Na samym początku musimy zrobić kalkulacje na co wydamy pieniądze zakładając nasz nowy biznes sklepowy i w jakiej formie podatkowej należy go prowadzić oraz jak zarejestrować swoją pierwszą działalność gospodarczą.

Rejestracja działalności gospodarczej.

a) Wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej – w urzędzie gminy lub miasta wypełniamy wniosek EDG-1. W przypadku naszego przykładowego butiku z odzieżą używaną wpisujemy Kod PKD np. 47.71.Z ( Sprzedaż detaliczna odzieży prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach) oraz 47.79.Z (Sprzedaż detaliczna artykułów używanych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach).

b) Założenie konta firmowego w banku – przepisy stanowią, że nie jest to warunek konieczny, ale warto posiadać swoje konto firmowe,choćby do płacenia ZUS i podatku. Należy rozejrzeć się za takim bankami które oferują darmowe prowadzenie konta i darmowe przelewy internetowe, polecamy osobiście BZWBK, Aliorbank,Idea Bank.

c) Urząd Skarbowy i ZUS – złożenie wniosku EDG-1 powinno zakończyć rejestrację firmy. Pomimo to należy odwiedzić Urząd Skarbowy i ZUS celem złożenia dodatkowych dokumentów.

Pamiętajmy, aby nie rejestrować firmy jako płatnik VAT aby moc zastosować wariant o którym piszemy poniżej.

Wybór formy opodatkowania.

Preferowana forma opodatkowania przy prowadzeniu sklepu z odzieżą używaną i zarazem wygodną bo pozbawioną dodatkowych wydatków takich jak usługi księgowe oraz dodatkowe opłaty związane z podatkiem VAT jest :

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (3%) bez VAT i bez kasy fiskalnej.

W takim wypadku prowadzą Państwo dziennik dziennej sprzedaży, wpisując ile w danym dniu ile mieliśmy przychodu. Na koniec każdego miesiąca należy zsumować przychody ze wszystkich dni i wyliczyć od tej kwoty 3% podatku do zapłacenia. Przykładowo, jeżeli w danym miesiącu z dzienniczka sprzedaży wynika, że uzyskali Państwo przychód 10000zł to podatku do zapłacenia będzie 300zł. I to tylko tyle do rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Nie trzeba odliczać żadnych innych kosztów.Jedynie można odliczyć zdrowotne. Jest to najbardziej dogodna forma opodatkowania dla małych firm o czym zapewne się Państwo przekonają uzyskując te informacje w Urzędzie Skarbowym. Nie trzeba mieć nawet żadnych kas fiskalnych ani innych tego typu urządzeń (jeżeli nie przekroczą Państwo 20000zł kwoty przychodów w danym roku kalendarzowym). Praktycznie nie obchodzą Państwa żadne rozliczenia poza wyliczaniem co miesiąc 3% podatku do zapłacenia.Jeśli kwota 20000zł będzie przekroczona to wtedy będzie potrzebna kasa fiskalna, lecz więcej informacji udzieli każdy Urząd Skarbowy (ma taki obowiązek).

Podsumowując wszystkie wydatki początkowe i środki na pierwsze miesiące funkcjonowania musimy się liczyć z kosztami rzędu około 20 tyś.zł.

(dane zaczerpnięte z forów internetowych)

Interes jest dochodowy gdy średnia dzienna sprzedaż towaru waha się w przedziale 250-550zł. W dniu dostawy utarg może sięgać 1000zł i więcej, a w pozostałe dni będzie zapewne mniejszy. Dobrą kalkulacją jest wyliczanie swoich zysków w taki sposób: W każdy dzień dostawy zarabiamy tyle, aby starczyło na pokrycie wszystkich kosztów, a w pozostałe dni (kiedy utargi będą w graniach 200-500zł) cały dochód to nasz zysk „na czysto”. Jeżeli w Państwa indywidualnym przypadku właśnie tak będzie,to gwarantujemy,że interes będzie się kręcił. Jak łatwo zauważyć największym wydatkiem w każdym miesiącu jest zakup nowych partii towaru. Powinniśmy jednak bacznie kontrolować ilość zakupywanej odzieży z tym co sprzedajemy w sklepie żeby nie zrobić nadmiernych zapasów.Natomiast na pewno warto zakupić towar na magazyn z wyprzedzeniem sezonu bo wtedy jest on najładniejszy i dostępny w hurtowniach.W trakcie sezonu może się okazać że jest znacznie już przebrany albo go brakuje.


Główne wydatki przy otwarciu sklepu z odzieżą używaną:

Wyposażenie:

– wieszaki, stojaki .Lecz my proponujemy systemy kulkowo-rurowe, które sprawdzają się idealnie w sklepach z odzieżą używaną a także i nową, wyglądają bardzo estetycznie. Każdy może indywidualnie zaprojektować wnętrze swojego sklepu, tak aby oferowana odzież używana była przejrzyście rozwieszona, a klienci nie musieli się między sobą przepychać. Oprócz systemu rurowo-kulkowego potrzebnych będzie zapewne kilka stojaków, lada, kosze itp. Przed zakupem nowych mebli i całego wyposażenia polecamy rozejrzeć się po portalach np. www.allegro.pl,również polecamy aukcje na Europejskim Funduszu Leasingowym. gdzie można znaleźć rożnego rodzaju oferty osób chcących sprzedać całe wyposażenie sklepu. Kompleksowe wyposażenie sklepu może kosztować od 2000zł do 4000zł na sklep o powierzchni około 30mkw.


Reklama zewnętrzna:

– ważne jest, aby nasz sklep był widoczny z ulicy. Koszt profesjonalnej reklamy to około 1000zł. Nie polecamy używania haseł reklamowych typu „tania odzież używana”, ponieważ jest to mało profesjonalne i większość sklepów jest tak oznaczona. Polecamy do umieszczenia nazwy i logo swojego sklepu i hasła w stylu „Ekskluzywna odzież używana”. Takie elementy zachęcą dużo większą liczbę osób do wejścia i sprawdzenia tego, co znajduje się na wieszakach sklepowych, dzięki czemu, grono naszych stałych, powracających klientów może być coraz to większe.


Remont sklepu :

– wynajmując nowy lokal zawsze trzeba zrobić coś według własnego uznania. I tu można naprawdę włożyć dużo gotówki, jednak zalecamy rozsądne inwestycje w poprawienie wizualne swojego sklepu. Powinien on wyglądać schludnie i czysto, nie powinien przypominać zwykłych”ciuchlandów”. Koszty remontu nie powinny być większe niż 1000-2000zł.


Zakup towaru:

– to najważniejszy element na który wydamy najwięcej pieniędzy. Na sklep o powierzchni około 30m2 powinniśmy się liczyć z zakupem około 200kg odzieży sortowanej na „pierwszy rzut” i dokładając co tydzień na nowych dostawach 20-50kg (w zależności od warunków na danym rynku). 200-250kg najwyższej jakości odzieży używanej, zakupionej bezpośrednio u importera powinno wynieść w graniach6-8 tyś zł brutto.

Poza wydatkami na „pierwsze uruchomienie” powinniśmy mieć przygotowane pieniądze przynajmniej na pierwsze 2 miesiące ponoszenia kosztów prowadzenia sklepu, kiedy to reklama dopiero zaczyna działać a klienci coraz częściej nas odwiedzają. Może okazać się że właśnie przez pierwsze miesiące musimy nieco dokładać do interesu. Warto mieć dodatkowo parę tysięcy zł., aby nie przyblokować siebie i rozwoju swojego sklepu już na samym początku.


Koszy miesięczne.

Podczas przygotowania biznes planu musimy uwzględnić stałe, comiesięczne koszty jakie będziemy ponosić na utrzymanie naszego sklepu. Koszty dla przykładowego 30 metrowego sklepu z odzieżą używaną, w której właściciel będzie jednocześnie sprzedawcą mogą wyglądać tak:

– wynajem lokalu – 800 – 1500 zł,

– ZUS właściciela – 350zł (zakładając że to jego pierwsza działalność)jeśli nie to 850 zł,

– media i inne wydatki – 300zł,

– reklama sklepu – 150zł

Łącznie, co miesiąc powinniśmy liczyć się z uśrednionymi wydatkami około 2500 zł