28
sty

Dotacje do działalności gospodarczej

Dotacje z Urzędu Pracy.

Osoby bezrobotne mogą ubiegać się o bezzwrotne dotacje z Urzędu Pracy na otwarcie działalności gospodarczej. Dofinansowanie PUP realizowane jest ze środków Funduszu Pracy i stanowi obecnie najpopularniejszą i najlepiej ocenianą przez ZOPR formę aktywnego przeciwdziałania bezrobociu. Zalety tego rodzaju dotacji na rozpoczęcie działalności to:
– Bezzwrotność dofinansowania – czyli otrzymanej dotacji z PUP nie trzeba zwracać.
– Dotacja otrzymywana jest z góry – czyli dofinansowanie z Urzędu pracy otrzymuje się przed przystąpieniem do otwarcia firmy, a więc nie trzeba najpierw przeprowadzać wydatków z własnych źródeł, jak ma to miejsce w przypadku większości dotacji unijnych.

– Procedura trwa krótko – dotacje z Urzędu Pracy dla bezrobotnych można pozyskać szybko, porównując np. z wieloetapowymi projektami realizowanymi w ramach PO KL 6.2, gdzie pełna procedura począwszy od dnia złożenia dokumentów (wniosek, biznes plan), aż do realnie otrzymanych pieniędzy zazwyczaj przekracza pół roku. W przypadku dofinansowania PUP na otwarcie firmy całkowita procedura zamyka się zazwyczaj w 1,5 miesiąca.

Dotacja PO KL 6.2 na rozpoczęcie działalności

W ramach programu Kapitał Ludzki realizowanego w z funduszy unijnych które otrzymuje Polska w okresie: 2007 – 2013 realizowana jest pomoc dla osób planujących rozpocząć działalność gospodarczą w postaci bezzwrotnych dotacji w kwocie 40 000,00 zł. Tego rodzaju dofinansowanie nieco trudniej pozyskać niż dotacje PUP, a pełna procedura trwa średnio około 8 miesięcy, kwota dofinansowania jest jednak przeszło dwukrotnie wyższa niż w przypadku dotacji z Urzędu Pracy i w większości wypadków aby złożyć wniosek nie trzeba być osobą bezrobotną.

Kredyt inwestycyjny
W oparciu o kredyt inwestycyjny możemy nie tylko dokonać modernizacji w istniejącym przedsiębiorstwie, lecz również pozyskać środki na otwarcie działalności gospodarczej. Zaleta kredytu inwestycyjnego w odróżnieniu od zwykłego limitu kredytowego, to fakt iż firma nie jest zobligowana do szybkiego wykazania zysków. Bank w zależności od złożonej dokumentacji, tj. biznes planu przedstawiającego m.in. plan rozwoju firmy i spodziewane efekty finansowe może zaakceptować nawet wieloletni czas karencji dla danego przedsiębiorcy. Biznes plan dla banku musi być jednak wykonany w pełni profesjonalnie, przez co rozumie się przede wszystkim mocne osadzenie w realiach, gdzie strona ekonomiczna bazować będzie na jednoznacznych i logicznych przesłankach.

Na otwarcie sklepu z odzieżą używaną o powierzchni 35 mkw wystarczy 15-20 tyś zł , średnio trzeba przeliczyć 8 kg towaru/ mkw.
Sklep jest biznesem stabilniejszym niż usługi takie jak np.solarium, które kwitną tylko sezonowo.