28
sty

Sort, czy niesort

Odzież sortowana,czy niesortowana? Import odzieży używanej podzielony jest na dwie kategorie: odzież sortowana lub odzież niesortowana. Różnice są znaczne i dość istotne, poniżej przedstawiamy zalety i wady każdej opcji.

1. Odzież sortowana – sort

Zalety:
– stała jakość towaru, bez odzieży brudnej czy uszkodzonej wszystko zdezynfekowane,
– możliwość wyboru rodzaju odzieży : męska, damska, dziecięca,zabawki,paski….,
– możliwość obejrzenia towaru przed zakupem,
– brak odpadów,
– możliwość zakupu towaru w ilości 1 opakowanie z różnych stron świata np. z Anglii, Belgii, Szwajcarii….

Wady:
– dość wysoka cena, lecz adekwatna do proponowanej jakości.

Na pewno nie należy kupować w firmach odzieży sortowanej gdy są proponowane ceny, sort w cenie nie sortu. Jest to nie realne żeby taki towar był dobrej jakości. Nie należy też kupować w firmach które mają swoje sklepy z wiadomych powodów.
– dużo niższa cena zakupu niż w przypadku odzieży sortowanej
– możliwość większej marży niż w przypadku sortowanej odzieży pod warunkiem że trafimy na dobry nie przebierany towar( a teraz takiego już prawie już nie ma, już przy zbiórkach biegają szperacze i wybierają co najlepsze.Sortownie co oferują sort też mają nie sort przebrany.)
Wady:
– nigdy nie wiadomo co znajduje się w workach (może się zdarzyć, że 100% wyrzucimy do śmieci),
– koszty związane z utylizacją odpadów,
– brak możliwości sprawdzenia towaru przed zakupem,
– dodatkowa praca związana z wysortowaniem towaru, pranie, prasowanie…
Jeżeli przy zakupach towaru niesortowanego nie mamy pewnego źródła to rachunek jest prosty jeden zakup trafiony jeden nie i nic nie zarabiamy, a wręcz wychodzimy na minus.

2. Bezpośrednie zbiórki- nie sort- D2D
Zalety:
Jak sprzedawać na sztuki czy też na kilogramy?

W latach 80- 90-tych bardzo popularna była sprzedaż na kilogramy (towar był wyłożony w ogromnych koszach na środku sklepu, a klienci wyszukiwali w nich grzebali i wybierali to co dla nich” najlepsze”). W dzisiejszych czasach jest bardzo wyraźna tendencja odchodzenia od tego typu handlu na rzecz wyceniania wszystkich rzeczy i wieszania na wieszakach. Choć są sklepy które nadal sprzedają odzież na wagę w cenie wyjściowej 40-50 zł/kg.Sklepy z odzieżą używaną już nie są takimi lumpeksami jak kiedyś, tylko bardzo ładnymi butikami odzieżowymi. My również polecamy wycenę wszystkiego i wywieszenie na wieszakach sklepowych. Zajmuje to zapewne nieco więcej czasu niż przy sprzedaży na wagę, ale gwarantuje ekskluzywność i niepowtarzalność sklepu oraz większe zyski ze sprzedaży.Gdy ma się duży sklep to można zastanowić się nad modelem sprzedaży „na wagę”lub sprzedażą mieszaną( waga + wieszak).

3. Odzież męska, damska, czy dziecięca?

Musimy zastanowić się jaką odzież będziemy sprzedawać naszym klientom. Większość osób odwiedzających sklepy z odzieżą używaną to kobiety i właśnie odzież damska i młodzieżowa powinna być głównym elementem na którym skupimy swoją uwagę. Posiadanie odzieży dziecięcej w sklepie też jest bardzo dobrym pomysłem, gdyż kobiety często szukają również odzieży dla swoich maleństw, lub przychodząc po odzież dziecięcą kupują coś sobie. Jeżeli mamy ograniczy metraż w sklepie możemy zrezygnować z odzieży męskiej, ponieważ stanowi ona najmniejszy procent z całej sprzedaży, choć to nie reguła. Skupiając się tylko na odzieży damskiej, młodzieżowej i dziecięcej będzie nam łatwiej dotrzeć do docelowej grupy naszych odbiorców. Jednak jak wiemy to nie my lecz rynek dyktuje reguły. Jeżeli zauważymy, że dużym zainteresowaniem cieszy się odzież męska, a np. dziecięca nie tak wysokim jak początkowo planowaliśmy to powinniśmy zastanowić się nad zmianą asortymentu odzieży w sklepie. Nie ma sensu oferować coś,na co nie ma odbiorców, chyba że mamy za dużo pieniędzy i miejsca w sklepie.Decyzje o zmianach asortymentowych powinniśmy podejmować rozsądnie i po przeanalizowaniu kto odwiedza nasz sklep, oraz po tym co się najlepiej sprzedaje i czego szukają Klienci.I jeśli podejmiemy decyzje o zmianie asortymentu to zrobić to jak najszybciej żeby nie tracić więcej kupujących.

4. Jak zapobiec kradzieżą w sklepie ?

Problem kradzieży w sklepach z odzieżą używaną zapewne nie ominie również naszego nowego sklepu. Jest to sprawa z którą muszą się na co dzień mierzyć właściciele wszystkich sklepów z odzieżą. Problem kradzieży jest zarówno po stronie Klientów jak i pracowników.Jest pewien odsetek ludzi, którzy przychodzą do sklepu tylko po to, aby ubrać się za darmo więc na nich trzeba zwrócić szczególną uwagę. W miarę skutecznym rozwiązaniem jest zamontowanie kamer w sklepie lub ich atrap. Zapewne zniechęci to co niektórych złodziei naszego towaru.Niestety, nie będziemy w stanie kontrolować wszystkich i wszystkiego, dlatego pewien odsetek naszej sprzedaży powinniśmy przeznaczyć na tzw. straty związane z prowadzeniem działalności. Kradzieże i defraudacje pracownicze i klienckie mogą czasami wynosić ponad 35% dochodów sklepu, dlatego powinniśmy bacznie kontrolować i sprawdzać co się dzieje w naszym sklepie, warto zainwestować w kamery do monitoringu. Z roku na rok są coraz tańsze.
Czasem można kupić na aukcjach allegro lub EFL , systemy antykradzieżowe, gdy się handluje drogim towarem to warto się nad tym zastanowić.